ico-wazektomia.jpg

Wazektomia

DSC_7685.jpg

Wazektomia to skuteczny, niebolesny zabieg z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego, polegający na podwiązaniu i przecięciu nasieniowodów męskich, który stanowi trwałą metodę antykoncepcji – możliwą jednak do odwrócenia i przywrócenia płodności w przyszłości. Skutkiem mikro zabiegu chirurgicznego jest spowodowanie niepłodności u mężczyzn, poprzez przerwanie ciągłości nasieniowodów i zatrzymanie procesu odprowadzania plemników do nasienia. Zabieg wazektomii określany jest jako mało inwazyjny i szybki – procedura medyczna trwa około 30 minut i po jej wykonaniu pacjent śmiało może wrócić do życia codziennego, przestrzegając drobnych zaleceń lekarskich. 

Banerek-o-podejsciu2.jpg

Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia i konsultacji. Skontaktuj się z nami i umów na wizytę

Poddając się zabiegowi wazektomii, pacjent musi być świadomy, że jest to zabieg powodujący trwałą niepłodność, a rewazaktomia (zabieg przywrócenia) jest kosztowna i nie w każdym przypadku możliwa do wykonania. Dlatego też decyzja o podwiązaniu i przecięciu nasieniowodów powinna być przez mężczyznę podjęta w sytuacji pełnej świadomości jej konsekwencji. Metoda ta zalecana jest przede wszystkim dla par, które nie planują już powiększać rodziny, dla rodzin, w których ciąża partnerki może wiązać się z ciężkimi powikłaniami zdrowotnymi oraz dla par, w których inne metody antykoncepcji (np. hormonalna) nie mogą, lub nie chcą, być stosowane. Skuteczność zabiegu wazektomii oceniana jest na 99,9%, a więc jest to najskuteczniejsza metoda antykoncepcji męskiej. Najważniejszą kwestią, która interesuje wielu pacjentów, jest fakt, iż zabieg podwiązania i przecięcia nasieniowodów nie wpływa na zmiany hormonalne w organizmie mężczyzny oraz na jakość pożycia seksualnego. Jedyną występującą po zabiegu różnicą jest brak występujących w ejakulacie, podczas wytrysku, plemników. 

Postępowanie pozabiegowe: 

 

Po wykonanym zabiegu pacjent powinien dostosować się do następujących zaleceń lekarskich:

 

  • wstrzymanie się od czynności seksualnych do 7 dni

  • zaprzestanie wyczerpującej aktywności fizycznej do 7 dni

  • noszenie obcisłej bielizny do 7 dni

  • stosowanie dodatkowych środków antykoncepcji w okresie 8-12 tygodni – do momentu wykonania badania potwierdzającego brak plemników znajdujących się w nasieniu